Ενημερωτική δράση σε εκπαιδευτικούς με θέμα: “Εξαρτήσεις και Πρόληψη”

σε συνεργασία με το ΚΕΘΕΑ ΚΥΤΤΑΡΟ – ΟΞΥΓΟΝΟ Ναυπλίου

την Τρίτη, 05/12/2023 και ώρα 17:30-19:30 στον πολυχώρο του Σχολείου μας

Ο Διευθυντής, και ο Σύλλογος Διδασκόντων του σχολείου μας, διοργανώνουν δίωρη ενημερωτική δράση ενημέρωσης και ευαισθητοποίησης για τους καθηγητές του σχολείου μας αναφορικά με την πρόληψη και την έγκαιρη παρέμβαση των εξαρτήσεων. Η ενημέρωση αφορά σε θέματα νόμιμων και παράνομων εξαρτήσεων (αλκοόλ, ναρκωτικά, τυχερά παιχνίδια, διαδίκτυο), στον μηχανισμό και τα στάδια της εξάρτησης και της απεξάρτησης, στον ρόλο της οικογένειας και του σχολείου στην πρόληψη και την έγκαιρη παρέμβαση. Ακολουθεί μια ανοιχτή συζήτηση με τους εκπαιδευτικούς εστιασμένη σε προβληματισμούς αναφορικά με αυτά τα ζητήματα, το πώς μπορούν να αναγνωρίσουν φαινόμενα χρήσης μέσα στη σχολική κοινότητα, αλλά και να προσεγγίσουν τους μαθητές και τις οικογένειές τους.