4 – ήμερη εκπαιδευτική επίσκεψη στην Σύρο στο πλαίσιο Πολιτιστικών Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων.

Στις 12 Απριλίου, 36 μαθητές της Γ’ τάξης του 2ου Γυμνασίου Ναυπλίου πραγματοποίησαν επίσκεψη στην Σύρο, στα πλαίσια 2 εκπαιδευτικών προγραμμάτων που πραγματοποιήθηκαν κατά την διάρκεια της τρέχουσας σχολικής χρονιάς.
Οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να παρακολουθήσουν βιωματικά εργαστήρια που οργάνωσε το ΚΕΠΕΑ Σύρου:
1. Εργαστήριο Αστρονομίας
2. Εργαστήριο υφαντουργίας
Παράλληλα επισκέφτηκαν σημαντικά αξιοθέατα της Σύρου, όπως το Δημαρχείο της Ερμούπολης, το θέατρο Απόλλων, το Βιομηχανικό Μουσείο, βιοτεχνία παρασκευής λουκουμιών, τον Ναό Κοιμήσεως της Θεοτόκου, όπου βρίσκεται εικόνα του Δομίνικου Θεοτοκόπουλου και το εργοστάσιο κλωστοϋφαντουργίας της Ερμούπολης.
Το ενδιαφέρον των μαθητών και η συμμετοχή τους στα εργαστήρια άφησαν ιδιαίτερα ικανοποιημένα τα παιδιά και τους συνοδούς καθηγητές τους.
Οι εκπαιδευτικοί υπεύθυνοι των προγραμμάτων (Μπακούρου Χρ. και Γκολέμη Μ.) και οι συνοδοί στην εκδρομή (Σαράφη Μ. και Δανιηλίδου Κ.) συγχαίρουν τους συμμετέχοντες μαθητές για την προθυμία και την συνεργασία τους τόσο κατά την υλοποίηση του προγράμματος, όσο και κατά την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής επίσκεψης.