3-ημερη εκπαιδευτική επίσκεψη σε Βόλο-Πήλιο στο πλαίσιο Πολιτιστικών Προγραμμάτων Σχολικών Δραστηριοτήτων.

46 μαθητές της Β΄ τάξης του 2ου Γυμνασίου Ναυπλίου πραγματοποίησαν στις 25 Απριλίου 2023 εκπαιδευτική επίσκεψη στο Βόλο και το Πήλιο. Η επίσκεψη έγινε στο πλαίσιο δύο πολιτιστικών προγραμμάτων.

Κατά τη διάρκεια της εκδρομής οι μαθητές επισκέφθηκαν:

1.  Τους γραφικούς οικισμούς της Πορταριάς, Μακρυνίτσας και Μηλεών.
  2.  Το μουσείο πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα και
  3.  Το μουσείο ιστορίας της πόλης του Βόλου

Ειδικότερα οι μαθητές μας είχαν την ευκαιρία να βιώσουν τη φύση και να απολαύσουν τα χρώματα και τα αρώματα της Άνοιξης κατά την πεζοπορία στα πλακόστρωτα καλντερίμια των γραφικών οικισμών, αλλά και να εξοικειωθούν και να γνωρίσουν  τις βιομηχανικές και άλλες οικονομικές δραστηριότητες αλλά και  ποικίλες πτυχές του παρελθόντος της πόλης του Βόλου επισκεπτόμενοι  το μουσείο πλινθοκεραμοποιίας Τσαλαπάτα και το μουσείο ιστορίας της πόλης του Βόλου.

Οι εκπαιδευτικοί υπεύθυνοι των προγραμμάτων(Π. Μαυρόγιανης, Π. Βασταρδής, Μπακούρου Χ) και οι συνοδοί στην εκδρομή (Μαυρογιαννης Π, Μπακούρου Χ, Καρίγιανη Μ) συγχαίρουν τους συμμετέχοντες μαθητές για την σύμπνοια και την συνεργασία τους τόσο κατά την υλοποίηση του προγράμματος όσο και κατά την πραγματοποίηση της εκπαιδευτικής επίσκεψης.