Το σχολείο μας λαμβάνει μέρος στην πανελλήνια δράση με τίτλο «Μίλα τώρα» που διοργανώνει κάθε χρόνο το «Χαμόγελο του Παιδιού»,  με θέμα τον σχολικό εκφοβισμό και την παρακίνηση προς την ενδεδειγμένη αντίδραση σε κάθε είδους περιστατικά  αποκλεισμού.

Μιας και παγκοσμίως παρατηρείται αύξηση σχετικών περιστατικών, ειδικά μετά την τραυματική εμπειρία της πανδημίας και των lockdown, η συμμετοχή μας έχει ως κύριο στόχο την ενημέρωση και ευαισθητοποίηση των μαθητών μας, με κατάλληλους για την ηλικία τους βιωματικούς τρόπους.

Με την καθοδήγηση των Συμβούλων σχολικής Ζωής, κ. Αλεξάνδρας Δήμα, και κ. Ευαγγελίας Μπεσκάκη, τα παιδιά ζωγράφισαν και ανάρτησαν σε κάθε τάξη το σύνθημα “Μίλα τώρα” και παρήγαγαν αντίστοιχο φωτογραφικό υλικό, ενώ παράλληλα η ομάδα συμμετοχής δημιούργησε σχετικό βίντεο.

Η δράση συνάδει με την παγκόσμια ημέρα κατά της βίας στο Σχολείο που είναι από  τις 3 – 9 Μαρτίου.